Oferta

Instalacje fotowoltaiczne

Fotowoltaika składa się z modułów fotowoltaicznych i inwertera(falownik). Dzięki pracy inwertera prąd stały przekształcany jest na prąd przemienny taki jaki jest w gniazdkach. Tak wyprodukowany prąd może być używany na bieżąco i rozliczany ze sprzedawcą energii elektrycznej w systemie opustów dla klientów. Moduł fotowoltaiczny (panel fotowoltaiczny) zbudowany jest z połączonych szeregowo, zabezpieczonych i umieszczonych w obudowie ogniw fotowoltaicznych wytwarzanych z mono lub polikrystalicznego krzemu, który dzięki efektowi fotoelektrycznemu przekształca energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną w postaci prądu stałego.

Jak to działa? Prąd powstały w modułach zostaje przekazany do falownika, którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny cechujący się parametrami zgodnymi z tymi, które posiadają nasze domowe gniazdka. Ponadto, falownik dokonuje kontroli pracy naszej instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, iż na bieżąco dopasowuje on parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci, a także ulega wyłączeniu w momencie wykrycia jakiejkolwiek awarii. Monitoruje on także wszelkie parametry, które mogą być dla nas użyteczne do analizy działania fotowoltaiki.

Fotowoltaika dla domu to inwestycja na co najmniej 25 lat, a w przypadku wysokiej klasy paneli słonecznych gwarancja wynosi nawet 40 lat. Dzięki temu fotowoltaika do domu jednorodzinnego jest opłacalną inwestycją.

Panele fotowoltaiczne produkują znacznie więcej energii latem niż zimą. Właśnie dlatego nadwyżka energii elektrycznej, jaka wytwarzana jest w okresie letnim, jest gromadzona na Twoim depozycie prosumenckim w postaci wartości pieniężnej, z której możesz korzystać w okresie niedoboru energii, gdy brakuje słońca. W ciągu jednego dnia używasz zaledwie 30% prądu, jaki został pozyskany przez Twoją prywatną elektrownię fotowoltaiczną. Cała reszta przekazywana jest sieci elektroenergetycznej, do której jesteś podłączony. Prąd z tej sieci możesz odebrać, gdy pobór energii elektrycznej jest większy niż aktualna produkcja z instalacji fotowoltaicznej, np. w czasie zimy lub w nocy.

3 czynniki wpływające na czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę:

  • ogólny koszt inwestycji
  • dofinansowanie i ulga
  • efektywność instalacji fotowoltaicznych

System fotowoltaiczny możesz połączyć z innymi instalacjami, m.in. pompą ciepła, co pozwoli Ci na osiągnięcie dodatkowych korzyści. Na temat pomp ciepła piszemy w kolejnej zakładce "pompy ciepła"

 

 

Nasi Partnerzy